LPG Performansı Etkiler Mi? | Ehliyet Sınav Soruları

Anasayfa / HABERLER / LPG Performansı Etkiler Mi?

LPG Performansı Etkiler Mi?

Araç sürücüleri bu yazımızda sizlere LPG Performansı Etkiler Mi? konusu hakkında bilgiler vereceğim.

LPG Performansı Etkiler Mi?

LPG Performansı Etkiler Mi?

Ülkemizde ekonomik durumlar nedeni ile pek çok kişi tasarruf etme çalışmaları yapmaktadır. Özellikle araç kullananlar yakıt fiyatlarının yüksek olmasından ve içerisinde çok fazla vergi bulunmasından şikâyetçi olmaktadır. Buna bir çözüm olarak birçok kişinin tercihi araçlara lpg taktırmak olmaktadır.

Lpg takılı olan araçların diğerlerine göre daha az yakıt tükettiği düşünülmektedir. Ancak lpg sisteminin performans noktasında araca etkileri olup olmadığı da merak edilen konular arasındadır. Çünkü araçlarında yakıt sistemi değiştirilmiş olan kişilerin büyük çoğunluğu lpg sistemi dolayısıyla performans kaybı yaşadığını düşünmektedir. Bu durum temel olarak yanlış görülebilir. Özellikle son dönemlerde çıkartılan lpg sistemleri sayesinde araçlar performans kaybı yaşamadan kullanılabilmektedir.

LPG Sisteminin Araç Motoruna Etkisi

Lpg sistemi kullanan araçlar genel performans olarak çok fazla olumsuz etkilenmese de motor ömrü bakımından olumsuz durumlar ile karşılaşmaktadır. Öncelikli olarak benzinli şekilde kullanılan araçlar sıvı yakıtlar için geliştirilmiş motora ve aksama sahiptir. Yani üretilen araçlar tamamen sıvı yakıt olan benzinle çalışabilecek özelliklere sahiptir

OKUMALISIN  SUV Araç Nedir? SUV Araçlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Lpg ise motor içerisinde sıvı olmayan bir şekilde kullanılmakta ve yakılmaktadır. Bu farklılık ile birlikte araçlarda motor çalışırken ve yakıtlar yakılırken farklı derecelerde ısılar görülmektedir. Lpg’nin yakılması sonrasında araç motorunda yüzde yirmilik bir oranda daha yüksek ısı oluşmaktadır. Bu ısı motorun ömrünün kısalmasına ve sorunlar yaşanmasına neden olabilir. Bu olumsuz durum düşünüldüğünde araçların içerisinde kullanılan yakıt sistemlerinin daha iyi havalandırma sistemine sahip olması gerekir.

LPG Sisteminin Aracın Diğer Parçalarına Etkisi

Lpg sistemi kullanan araçlarda yüksek ısı nedeni ile oluşan sorunlar sadece motor içerisinde görülmez. Motorda ve supaplarda görülen eskime ve yanmanın yanı sıra başka alanlarda da sorunlar ortaya çıkabilir. Lpg’nin yanması sonrasında oluşan yüksek ısı aracın motorundan başlayarak egzoz kısmına kadar devam etmektedir.

Lpg üreticileri bunu engellemek için özel katkılı yakıt katkılı ürün çalışmaları yapmaktadır. Bununla birlikte araçlara uygun lpg sistemi montajı yapılması sonrasında supap ayarlarının iyi şekilde yapılması gerekmektedir. Ayarların iyi şekilde yapılması ve sistemin lpg’ye tam uyumlu hale getirilmesi sonrasına araç sorunsuz şekilde kullanılabilir.

OKUMALISIN  Farklı Markalarda 100 Bin TL Araba Önerisi

 

 


Kontrol Et

Ehliyet Alacaklara Dikkat! Resmi Gazete de Yayınlandı

Ehliyet almak isteyenleri ilgilendiren önemli bir değişiklik Resmi Gazete’de yayımlandı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bugünkü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir