2018 Ehliyet Direksiyon Sınavı Değerlendirme Kriterleri Neler?

Anasayfa / DİREKSİYON SINAVI / 2018 Ehliyet Direksiyon Sınavı Değerlendirme Kriterleri Neler?

2018 Ehliyet Direksiyon Sınavı Değerlendirme Kriterleri Neler?

Bu yazımda sizlere 2018 Ehliyet Direksiyon Sınavı Değerlendirme Kriterleri Neler? hakkında bilgilere yer vereceğim. Yazımın sonunda ise değerlendirme formları ekleyeceğim. Bu formları indirerek çalışabilirsiniz.

2018 Ehliyet Direksiyon Sınavı Değerlendirme Kriterleri

Aşağıdaki resimlerdeki veya ekteki Ek-3 ve Ek-4 formlarda gösterilen maddelerden ayrı ayrı olmak üzere;

☆Mavi renkli olanlardan 5 tanesini ihlal eden (yanlış yapan) adaylar sınavdan kalırlar.

☆Sarı renkli maddelerden 2 tanesini (ayn maddeyi veya farklı farklı maddeleri ) ihlal eden adaylar sınavdan kalırlar.

☆Kırmızı renkli maddelerden 1 tanesini ihlal eden adaylar sınavdan kalırlar

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖZEL MOTORLU TAŞIT SÜRÜCÜLERİ KURSU YÖNETMELİĞİ

MADDE 16 – Aynı Yönetmeliğin 28 inci maddesinin ikinci, yedinci ve sekizinci fıkraları aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“(2) Direksiyon eğitimi dersi sınavlarında (EK-3) veya (EK-4) formu kullanılır. “M”, “A1”,

“A2”, “A” ve “B1” sınıfı sertifikanın sınavına,  krokide belirtilen şekilde

düzenlenmiş alanda başlanır. “B1” sınıfı sertifikanın sınavında kursiyer Sarı Çizgi üzerinden geçirilmez. Bu alanda başarılı olan kursiyerlerin sınavına akan trafikte devam edilir. Direksiyon eğitimi dersi sınavı uygulama ve değerlendirme komisyonu, akan trafikte kursiyerle cep telefonu haricinde uygun iletişim aracı ile iletişim kurar. Diğer sertifika sınıflarının sınavının tamamı akan trafikte yapılır.

“(7) Direksiyon eğitimi dersinin sınav süresi 35 dakikadan az olamaz. 35 dakikalık sürenin ilk beş dakikasında kursiyere aracı tanıma ile ilgili (EK-3) veya (EK-4) formlarında yer alan sorular sorulur. Ancak kursiyerin araç tanıma ve kullanmada yetersiz olması ve sürücü olamayacağına kanaat getirilmesi hâlinde sınava son verilir. Akan trafikte kursiyerin başarısız olması halinde aracı, kursun usta öğreticisi sınavın başlama yerine getirir. Her kursiyerin direksiyon eğitimi dersi sınavından sonra 5 dakika ara verilir.

(8) Sınavlarda komisyonların veya diğer görevlilerin çalışmasını tehdit, hakaret veya zor kullanarak engelleyen ya da engellettiren, başkasının yerine sınava giren veya başkasını kendi yerine sınava sokanlar direksiyon eğitimi dersi uygulama ve değerlendirme komisyonu tarafından tutanakla tespit edilir.

Bunlar hakkında 25/8/2011 tarihli ve 652 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilât ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 5 inci maddesi çerçevesinde işlem yapılır. Ayrıca bu durum il/ilçe millî eğitim müdürlüğünce sınav tarihinden sonraki ilk iş gününden itibaren Özel MTSK modülüne girilerek söz konusu kursiyerin sınav tarihi itibarıyla iki yıl süre ile kayıtları dondurulur. Tespit tarihinden itibaren iki yıl geçmedikçe bu kişilerin kurslara tekrar kaydı yapılmaz.”

B-BE-C1-C1E- C- CE- D1- D1E-D- DE- F SINIFI  EHLİYET DEĞERLENDİRME (SINAV FORMU) İÇİN

TIKLAYINIZ

M-A1-A2-A-B1 SINIFI EHLİYET DEĞERLENDİRME(SINAV FORMU) İÇİN TIKLAYINIZ.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir