Araca LPG Taktırmak Doğru Bir Tercih Midir? | Ehliyet Sınav Soruları

Anasayfa / HABERLER / Araca LPG Taktırmak Doğru Bir Tercih Midir?

Araca LPG Taktırmak Doğru Bir Tercih Midir?

Araç sürücüleri bu yazımızda sizlere Araca LPG Taktırmak Doğru Bir Tercih Midir?  konusu hakkında bilgiler vereceğim.

Araca LPG Taktırmak Doğru Bir Tercih Midir?

Araca LPG Taktırmak Doğru Bir Tercih Midir?

Son yıllarda ülkemizde ekonomik çerçeveye bakıldığında, benzin ve motorin fiyatları çok yükseldiği için LPG fiyatları birçok sürücüye daha uygun geliyor. Bu nedenle birçok kişi aracına LPG taktırmak konusunda araştırma gerçekleştiriyor ve doğru kararı vermeye çalışıyor. Bu konuda uzmanların sağladığı öneriler dikkate alındığında, LPG birçok farklı noktada avantaj sağlarken, bazen de dezavantajlı durumlar ortaya çıkarabiliyor. Özellikle tasarruf avantajı ön plana çıkarken, aracın kullanım ömründe ve hız kapasitesinde ya da randımanında düşüş görülmesi gibi durumlar da dezavantaj olarak görünüyor. Bu nedenle sürücüler internet üzerinde araçlarının modellerine ve markasına göre ve LPG fiyatlarına göre araştırma yapmayı tercih ediyor.

Araçlarda LPG Taktırmak Neden Tercih Edilir?

Araçlarda benzin yakıtına veya motorun yakıtına alternatif olarak kullanılabilecek LPG yakıtı, sadece LPG ile çalışma sağlamamaktadır. Yani birçok araçta öncelikle benzin veya dizel kullanımı başlangıçta tercih edilir ve sonra LPG ile geçiş yapılır. Bu nedenle LPG taktırmak konusunda öncelikle benzin kullanımının azaltılması tercih ediliyor. LPG, karbondioksit oranı daha düşük olduğu için benzine göre daha az ortamı kirletir ve maliyeti daha düşüktür. Özellikle son yıllarda dizel motorlarda emisyon sıkıntısı ile karşılaştırıldığı için LPG daha fazla tercih edilen bir sistem haline gelmiştir. LPG yakıtlı araçlar hem düşük maliyet getirirken, hem de araca göre değişik şekilde yüzde 20 daha fazla tüketim sağlayabiliyor.

Araca LPG Taktırmak İçin Önemli Noktalar

Eğer, sahip olduğunuz aracı daha az tüketim ile kullanmak istiyorsanız, LPG taktırmak mantıklı görülebilir. Ülkemiz şartlarında 1 litre LPG ile yapılan yol 1 litre benzin ile yapılan yola göre daha fazla olduğundan dolayı benzin/LPG fiyat oranı karşılaştırıldığında, yüzde 80 daha fazla tasarruf elde edilebilir. Bu konu daha ayrıntılı bir şekilde incelendiğinde 1 kilometre mesafe için LPG ile yaklaşık 20 kuruş ve benzin ile yaklaşık 50 kuruşluk bir masraf yapmanız gerekiyor. Sistemin uygulama maliyeti ve aracın gerektirdiği ihtiyaçlar karşılandığında, LPG sistemi kendini belirli bir süre sonrasında amorti edebiliyor.


Kontrol Et

Motorlu Taşıtlar Sınavında Kopyaya Gözaltı

Muş’ta, İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri mikro kamera ile kopya düzeneği hazırlayarak Motorlu Taşıtlar E-Sınavı’na giren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir