Ehliyet Sınavına Nasıl Çalışılır? | Ehliyet Sınav Soruları

Anasayfa / HABERLER / Ehliyet Sınavına Nasıl Çalışılır?
Ehliyet Sınavına Nasıl Çalışılır

Ehliyet Sınavına Nasıl Çalışılır?

Ehliyet Sınavına Nasıl Çalışılır?

Bugün ki yazımızda, siz değerli ehliyet sınavına hazırlanan arkadaşlarımız için, en çok sorulan sorulardan biri olan ehliyet sınavına nasıl çalışılır? sorusunun cevabını birlikte arayacağız.

Öncelikle ehliyet sınavında son dönemlerde çok fazla değişiklik yaptı. Trafik Adabı dersi bundan önceki yıllarda yoktu. Sonradan eklendi. Bu tip değişikliklerle beraber hangi dersi nasıl çalışmalıyım şeklinde insanların kafasında sorular oluşmaya başladı. Bundan ötürü bu yazımızda ehliyet sınavına nasıl çalışılır? sorunun cevabını bulmak istedik. Tabi ki de önereceğimiz metotları sizler kendi çalışma yöntemlerinizle birleştirerek daha mükemmel çözümler kendinize bulabilirsiniz.

Bildiğiniz üzere ehliyet sınavı soruları konuları 4 (dört) ana başlık adı altında sıralanıyor. Bu konular :

 • İlk Yardım
 • Trafik ve Çevre
 • Motor ve Araç Tekniği
 • Trafik Adabı
Ehliyet Sınav Soruları konularından biri olan “İlk Yardım”‘dan 12 soru çıkmaktadır.
Ehliyet Sınav Soruları konularından biri olan “Trafik ve Çevre”‘den 23 soru çıkmaktadır.
Ehliyet Sınav Soruları konularından biri olan “Motor ve Araç Tekniği”‘nden 9 soru çıkmaktadır.
Ehliyet Sınav Soruları konularından biri olan “Trafik Adabı”‘ndan 6 soru çıkmaktadır.

Ehliyet Sınavı Soruları’ndan toplamda 50 soru çıkmaktadır. Bu 50 sorunun en az 35 tanesini doğru cevapladığımız takdirde yani puan olarak 70 aldığımızda sınavı geçmiş sayılıyoruz. 70 puan alabilmemiz için ise bize 45 dakika süre tanınmış. Öncelikle bu bilgiler ışığında hedefin ne olduğunu öncelikle anlamamız gerekiyor.

 

Ehliyet Sınavı Derslerine Nasıl Çalışmalıyım?

Ehliyet Sınavına Nasıl Çalışılır

 • İlk Yardım 
 • Trafik ve Çevre 
 • Motor ve Araç Tekniği  
 • Trafik Adabı 
Ehliyet Sınav Soruları konularından biri olan “İlk Yardım”‘ dersine çalışırken bu dersin içeriğine bir göz gezdirmemiz gerekiyor. Genelde ezbere dayalı bilgiler olduğu için ve ezbere dayalı bilgiler çabuk unutulduğu için bu derse çalışırken sürekli tekrar etmek gerektiğini söyleyebiliriz. Bize göre en iyi tekrar yöntemi sık sık test çözmektir. Bu yüzden mutlaka konuya çalıştıktan sonra test çözünüz. Test çözümü için bu siteyi kullanabilirsiniz. Ya da sayfanın altında yer alan android uygulamamızı indirerek, telefonunuzdan, tabletinizden sorularınızı çözebilirsiniz.
Ehliyet Sınav Soruları konularından biri olan “Trafik vc Çevre “‘ dersine çalışırken bu dersin de içeriğine bir göz gezdirmemiz gerekiyor. Genelde duyarlılık ve ezbere dayalı bilgiler olduğu için çevremizdeki trafik işaretlerine dikkat edebilir aynı ilk yardım dersinde olduğu gibi bu konudaki bilgileri de ezberlemeye çalışabiliriz.  Ezberlemeye çalışırken tabi ki de sık sık test çözmeyi de ihmal etmeyelim. Sık araç kullanan biriysek ya da otobüsü, metroyu ya da başka bir toplu taşıma aracını kullanıyorsak, çevremizde gördüğünüz trafik işaretlerine dikkat ederek onların ne anlama geldiğini kendimize cevaplaya bilmeliyiz. Bunu yaşamımız boyunca yaparsak zaten hiçbir zaman da unutmayız.  
Ehliyet Sınav Soruları konularından biri olan “Motor ve Araç Tekniği”‘ dersine çalışırken daha çok araçla alakalı olduğundan, aracımız varsa mutlaka ön kaputu açıp, parçalara öyle çalışmak en akılda kalan yöntem olacaktır. Boş zamanlarınızda bu derse çalışırken, notlarımızı yanınıza alıp, aracınızın başına giderek motorun görünen parçalarını anlamaya çalışın.  Youtube’da da bu konuda bir sürü video bulunmaktadır. İmkanı olmayanlar ya da başka bir yöntem denemeliyim diyenler mutlaka Youtube a göz atsın.  
Ehliyet Sınav Soruları konularından biri olan “Trafik Adabı”‘ dersine çalışırken ise bu konuyu yine ezberleme çalışabiliriz.

Bu bölümden 6 soru çıktığından bu sorular da genellikle çerezlik tabir ettiğimiz sorular olacağından bu konuyu mutlaka atlamadan dikkatlice çalışmak gerekiyor. Diğer bölümlerden yapacağınız yanlışları bu bölümde telafi ederek yüksek notlar alabilirsiniz.

 

Ehliyet Sınavı için Başka Öneriler?

Genel olarak Ehliyet Sınavı Soruları konularını incelediğimizde, sık sık tekrar etmemiz gerektiğini anlamışsınızdır. Sık sık tekrar etmenin yolu da bol bol test çözmek olduğundan test çözmeyi mutlaka atlamayın. Hemen hemen her gün yatmadan önce çözeceğiniz bir test bile sizin sınavınızı kazanmanızı sağlayacaktır. Peki nereden test çözmeliyim? Çıkmış soruları çözmem yeterli midir? sorularını duyuyor gibiyim.

Kesinlikle ve kesinlikle çıkmış soruları çözmeniz fazlasıyla yeterlidir. Çünkü her sınav bir sonraki sınavın tekrarı niteliğindedir. Yani zaten çıkmış soruları çözmeye başladığınızda sürekli aynı soruların çıktığına şahit olacaksınız. Sürekli aynı soruları da çözerek zaten öğrendiğiniz konuları da pekiştirip akılda kalıcı hale geldiğini göreceksiniz.

Bu sınavı kazanma yönünde endişeleriniz varsa bunları bir yana bırakıp, hemen çalışmaya başlayın. Sizler için geliştirdiğimiz Android uygulamasını da mutlaka indirin. Sizleri düşünerek e-sınav sistemine göre özenle hazırladığımız uygulamamız, bir çok sürücü kursu tarafından da tavsiye edilmektedir. Programın içeriği hakkında endişeniz olmasın. Fazlasıyla yeterli bir uygulamadır.

Android Uygulamamızı İndirmek İçin Dokunun
Sonraki Önceki
 Android Uygulama Görüntüleri

 

Android Uygulama Görüntüleri

Ehliyet Sınav Soruları

 

Android Uygulama Görüntüleri

Ehliyet Sınav Soruları

 

Sonraki Önceki
Android Uygulamamızı İndirmek İçin Dokunun

Her türlü sorunuzu, bu konu altında yorumla ileterek cevabını vereceğimizden de emin olabilirsiniz.

Evet.. Bugün ki dersimizde ehliyet sınavına nasıl çalışılır? sorusunun cevabını bulmaya çalıştık. Umarım okuduğunuz bilgiler sizlere çok faydalı olmuştur.

Güzel notlar almanız dileğiyle..

Okuduğunuz için teşekkür ederiz.


Kontrol Et

Motorlu Taşıtlar Sınavında Kopyaya Gözaltı

Muş’ta, İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri mikro kamera ile kopya düzeneği hazırlayarak Motorlu Taşıtlar E-Sınavı’na giren …

20 Yorumlar

 1. Baran

  Uygulamanız Almanya için de geçerli mi acaba yanê almanya da girecem ehliyete

  • ehliyetsinavlariadmin

   ALmanya standartlarına uygun mudur sanmıyorum Baran Bey

   • er2grul

    uygulamanızdan çıkmış soruları çözerek girdim işim gere ne kitabı nede konuları bilmeden girdim tüm yılların çıkmış sorularına baktım ve 86 aldım teşekkürler.internetsiz çalışması mükemmel olay

  • Semra KARABULUT

   Burdan okadar çalıştım ama malesef aynı sorular çıkmadı 2 sınavdan kaldım

 2. Ehliyet sınavında banko hangi sorular gelir..

  • ehliyetsinavlariadmin

   Çıkmış soruları çözerseniz çok rahat edersiniz. Benzer sorular hatta aynı sorular gelmektedir

 3. Sürücü Adayı

  Süreyi 60 dk olarak belirtmişsiniz ancak benim bildiğim kadarıyla süre 45 dk. Bunu bir araştırıp düzeltirseniz sevinirim…

 4. Dinçer

  öncelikle çok mutsuzum 2 kere sınava girdim gene kaybettim ilk yardım olsun motor olsun gerçekten 2 hakkım kaldı lütfen ne yapabilirim aileme mahçup oluyorum Çarşamba günü girdiğim sınavda çalıştığım konular hiç çıkmadı test çözdüm 3-4 tane gerçekten yardım edermisiniz

  • ehliyetsinavlariadmin

   Uygulamamızdaki bütün testleri çözünüz. Mutlaka hepsini çözün. Rahat geçersiniz

 5. Veysel

  Uygulamayı indirdim ama sadece 2018 çıkmış sorular var 2019 soruları yok

 6. Ataman

  Ben bugün ehliyet yazılı sınavına girdim fakat 32 doğru 3 tane daha doğru yapsaydım geçıyordum 64 puanla kaldım buda son hakkımdı

 7. BİRKAN

  Gerçekten testin hepsini çözsem geçemiyim

 8. Zehra

  İki defa defa gırdım sorular kafa karıştırıcı eğer bu defa da kazanamazsamgıttı 2000 tl zaten zorla kazanıyoruz bır belge almak için çabaluyoruz sorular saçma saban

  • ehliyetsinavlariadmin

   Çıkmış soruları çözün. Emin olun kazanırsınız.

 9. Semra gogebakan

  Merhabalar bende bu ayın sonunda gireceğim testlerinizin hepsine çalışıyorum sorular aynımı olur acaba yoksa benzerimi

  • ehliyetsinavlariadmin

   Benzer sorular çıkar. Hatta bazen aynı sorular da çıkıyor. Siz tüm çıkmış soruları çözün. Rahat geçersiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir