Turbo Motor Nedir? Turbo Motor Çalışma Sistemi Nasıldır?

Anasayfa / HABERLER / Turbo Motor Nedir? Turbo Motor Çalışma Sistemi Nasıldır?

Turbo Motor Nedir? Turbo Motor Çalışma Sistemi Nasıldır?

Turbo Motor Nedir? Turbo Motor Çalışma Sistemi Nasıldır?

Bugün turbo motor nedir ve turbo motor çalışma sistemi nasıldır sorununun cevabını bulacağız.

Otomobillerde sıklıkla kullanılmakta olan 2 çeşit motor vardır. Bu motorlardan birincisi atmosferik motor ikincisi ise Turbo motordur. Atmosferik motor eskilerden kalma bir motor olması sebebi ile teknolojik yenilikleri takip edememiş ve daha verimsiz bir motordur. Bu sebep ile günümüzde atmosferik motor kullanılan araba neredeyse yok denilebilecek kadar azdır. Hemen hemen her yeni çıkan otomobilde sahip olduğu avantajlardan ötürü turbo motorları tercih edilmektedir. Turbo motor nedir? Sorusunun ise aslında çok basit bir cevabı vardır. Atmosferik motora aşırı besleme sistemi takılmasıyla ede edilen motorlara turbo motor denir.

Aşırı besleme sistemi ise motorun daha fazla hava emmesini sağlayan bir parçasıdır. Aşırı besleme sistemi sahip olduğu yüksek basınç değerleri sayesinde daha yüksek miktarda havanın emilimini gerçekleştirir. Bu durumda turbo motorların birçok farklı avantaja sahip olmasını sağlar.

Turbo Motor Nedir ? Avantajları Nelerdir?

Turbo motor nedir ve neden turbo motor tercih etmeli soruları günümüzde otomobil satın alacak bireylerin aklını kurcalayan soruların başında gelir. Turbo motorlar atmosferik motorlara bir adet aşırı besleme sistemi takılması ile ortaya çıkan motorlardır. Bu motorlar sahip oldukları yüksek basınç sayesinde motorun daha çok havaya sahip olmasını sağlayarak birçok avantaj sağlamaktadır. Turbo motor çalışma sistemi ve avantajları ise şu şekilde sıralanabilir;

  • Turbo motorlar aşırı besleme sistemi sayesinde havayı silindirlere yüksek miktarda gönderebilir. Bu sayede daha fazla hava gittiği için doğal olarak daha fazla tork ve güç üretimi motorda gerçekleştirilebilecektir.
  • Trafikte belki de en çok fark edilen farklardan bir tanesi de şüphesiz Turbo motorların atmosferik motorlara nazaran daha sessiz bir çalışma yapısına sahip olmasıdır.
  • Turbo motorlar atmosferik motorlara göre daha az sayıda silindir kullanılarak ve daha küçük hacimlerde üretilerek atmosferik motorlar ile aynı işlevi görebilir. Turbo motorlarda daha az parça kullanımı ve boyutunun küçük oluşu hem maliyeti düşürmekte hem de aracın performansını artırabilmektedir.
  • Daha düşük devirlerde otomobilin vites geçişlerini gerçekleştirebilmesine olanak sağlar. Bu sayede vites geçişlerinde gaza yüklenmenize gerek kalmayacak ve yakıt tüketiminiz büyük ölçüde azalabilecektir.

 

Turbo Motor Nedir?

Temel Hatları İle Turbo Motor Çalışma Sistemi

Turbo motorlarının çalışma sistemi bir nebze karışık olsa dahi sunduğu avantajlar sayesinde vazgeçilmez haline gelmiştir. Turbo motorlar metal bir hortum yardımı ile aracın egzoz manifoldundan ya da turbo motorun egzoz emme bölümünün direkt olarak egzoz manifolduna bağlanması gerekir.

Bağlantıların doğru yapılmasından sonra ise çalışma prensibinde ilk olarak kompresör tribünü dönmeye başlar. Bu aşama ile birlikte içeride birikmiş olan hava intercooler bölümüne pompalanır. Bu bölümde ise havanın soğutulması ve küçülmesi sağlanır. Moleküler bazda küçülmüş olan hava emme manifoldu aracılığı ile yanma odasına gönderilir.

Bu yazımızda Turbo motor nedir ve neden turbo motor tercih edilmeli sorularının cevabını bulmaya çalıştık. Okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Hava yastığı nedir? adlı yazımızı okumak için buraya dokunabilirsiniz.

 


Kontrol Et

Motorlu Taşıtlar Sınavında Kopyaya Gözaltı

Muş’ta, İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri mikro kamera ile kopya düzeneği hazırlayarak Motorlu Taşıtlar E-Sınavı’na giren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir