SUV Araç Nedir? SUV Araçlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler |

Anasayfa / HABERLER / SUV Araç Nedir? SUV Araçlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

SUV Araç Nedir? SUV Araçlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Araç sürücüleri bu yazımızda sizlere SUV Araç Nedir? konusu hakkında bilgiler vereceğim.

SUV Araç Nedir?

Büyüklüğü, çekme gücü ve lüks görünümleri ile birçok insanın tercih ettiği arabalardan biri SUV modelleridir. SUV, İngilizcede spor amaçlı araç anlamına gelen tabirin kısaltmasıdır. Büyük araçlara ilgisi olan ya da sürüş halindeyken görme mesafesinin maksimumda olmasını isteyenler genellikle SUV modelleri arasından seçim yapmaktadır. Hem düz yolda hem de çok engebeli olmayan arazi yollarında sürülebilen bu araçlar kimi zaman cipler ile karşılaştırılır. Bunun için çeşitli cip modelleri ile SUV araçlar arasında kıyas yaptıktan sonra sürücüler, istek ve ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayabileceğini düşündükleri araçları tercih ederler. Bu seçimin sağlıklı ve problemsiz bir şekilde yapılabilmesi için öncelikle SUV arabaları ciplerden ayıran özelliklerin bilinmesi gereklidir.

SUV Araçların Özellikleri Nelerdir

Adından da anlaşılacağı üzere SUV araçlar yüksek çekiş gücünün yanı sıra minivan gibi geniş hacme sahiptir ve station vagon model araçlar gibi fazla miktarda yük taşıma kapasitesine sahip olan araçlardır. Genellikle SUV modelleri dört çeker özelliği taşırlar. Toplum içinde bilinenin aksine SUV araçları birer arazi arabası değillerdir. Bu araçlar, arazi arabalarının sahip olduğu araç donanımlarından yoksundurlar. Bu nedenle SUV araçları yalnızca asfaltlı yollarda ve engebesiz toprak yollarda sürülebilir. SUV arabaları özel tasarımları sayesinde adını veren spor bir görüntü elde eder. Bunun yanında güçlü ve heybetli bir araç izlenimi bırakan SUV araçları, arabalarda büyüklük takıntısı olanların favorisidir.

SUV Ve Cip Nasıl Ayırt Edilir

Halk arasında cipler bir araba çeşidi olarak bilinse de aslında cip araba markasının adıdır. Bunun yanında SUV ise marka değil, arabaların türüdür. Yapısal özellikleri göz önünde alındığında cipler SUV modelleri arasında görülür. Cipler engebeli ve zorlu koşullara sahip arazilerde sürüş için tasarlanmış araçlardır. Tarihi çok eskiye dayansa da cipler hala günümüzde birçok sürücüsü bulunan araç çeşitlerindendir. Bununla birlikte SUV’lar ile karşılaştırılan bir başka araç türü Crossover türü arazi araçlarıdır. SUV çeşitlerine göre daha büyük, yüksek ve daha geniş hacme sahip olan Crossover arabaları, arazi aracı tutkusu olan birçok kişinin dikkatini çekmektedir.


Kontrol Et

Motorlu Taşıtlar Sınavında Kopyaya Gözaltı

Muş’ta, İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri mikro kamera ile kopya düzeneği hazırlayarak Motorlu Taşıtlar E-Sınavı’na giren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir