Kış Aylarında Araç Bakımı Nasıl Olmalıdır? | Ehliyet Sınav Soruları

Anasayfa / HABERLER / Kış Aylarında Araç Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Kış Aylarında Araç Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Kış Aylarında Araç Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Her mevsim kendimiz ve sevdiklerimizin yaşamını emanet ettiğimiz ve günlük hayatta sürekli olarak kullandığımız taşıtlar bazı durumlarda özel bakıma ihtiyaç duymaktadırlar. Özellikle havaların soğuduğu ve kar, yağmur, don gibi doğa olaylarının bolca yaşandığı kış aylarında araç bakımı, dikkat edilmesi gereken bir zorunluluk halini almaktadır.

Soğuk havaların araç üzerindeki etkisi ile bozulup yolda kalabilecek araçların daha sonra büyük bir masraf gerektirebilecek hasarlarına karşın önceden bir önlem alınması ile daha sonra pişman olmamak mümkündür. Aynı zamanda yalnızca maddi değil can güvenliği açısından da çok ciddi tehlikeler yaratabilecek kış şartları içerisinde yollarda olacak araçlarımızın bu zorlu şartlarda bizleri koruması ve güvenle yolculuğumuza devam etmemizi sağlaması için gereken donanımlara sahip olması gerekir.

Kış Aylarında Araç Bakımı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hava sıcaklıklarının büyük oranda düştüğü ve ülkemiz koşullarında uzun süre sıfırın altında görüldüğü kış aylarında araç bakımı araçlarımızın arıza vermeden ilerleyebilmesi ve ayrıca hava muhalefeti nedeniyle oluşan zorlu yol şartlarında sağlığımızı güvence altına alabilmesi için dikkat edilmesi gereken bakım şartları bulunmaktadır.

Kış aylarında araç bakımı yaptıracakların doğru donanım ve bakım gereksinimlerine ulaşmaları için dikkat etmeleri gereken başlıca noktalar şu şekilde özetlenebilir:

  • Soğuk havaların gelmesi ile beraber araçların antifriz gereksinimini karşılamak ve kontrolünü sağlamak.
  • Yasa tarafından da bir zorunluluk halinde bulunan ve can güvenliğimiz için mutlak bir öneme sahip olan lastik değişimi, henüz yağışlı mevsimin başlamasında önce yaz lastikleri ile kış lastiklerinin değiştirilmesi.
  • Mutlak suretle takılması gereken kış lastiklerinin hava ve yıpranmışlık kontrolünü sağlamak gerekir.
  • Soğuk havalarda en çok sorun yaşatabilecek donanımlardan olan ve aracın çalışması için büyük öneme sahip akü kontrolünün yapılması. Yıpranmış ve eski akülerin değişimi ve eski akülerin bakımları.
  • Haznelerinde depolanan suyun donması ile ciddi görüş kaybı yanında donan suyun araç içi donanımlara zarar verebilecek olması yüzünden önem gösterilmesi gereken bir diğer etmen de cam suyu haznelerinin kontrolü ve bakımıdır.
  • Araç içinde bulunan tüm filtreler için kış şartlarına uygunluk ve dayanıklılık bakımı
  • Karlı ve buzlu havalarda kullanımı zorunlu olan kış ekipmanları ve özellikle lastikler için zincir ekipmanlarının temini ve kontrolü.
Kış Aylarında Araç Bakımı

Kış Aylarında Araç Bakımı Hayat Kurtarır

Araçlarımızın düzenli olarak kontrolünü sağlamak ve gereken eksiklerini tamamlamak her sürücünün asli görevleri arasındadır. Gereken donanımlara sahip olmayan taşıtlar ile yola çıkmak ciddi maddi hasarlara ve yasa ile belirlenmiş cezalara yol açabilir. Aynı zamanda kendi sağlığımız ve çevremizin güvenliğine de büyük zarar verebilecek bir ihmal yaratabilen kış aylarında araç bakımı her sürücünün mutlaka dikkat etmesi gereken bir durumdur. Ehliyet alan sürücüler kendi araçlarının mevsimsel ayarlarını ve değişimlerini takip etmekle yükümlü olduklarını kabul etmektedirler.


Kontrol Et

Motorlu Taşıtlar Sınavında Kopyaya Gözaltı

Muş’ta, İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri mikro kamera ile kopya düzeneği hazırlayarak Motorlu Taşıtlar E-Sınavı’na giren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir