Yerli Otomobil TOGG Hakkında Her Şey | Ehliyet Sınav Soruları

Anasayfa / HABERLER / Yerli Otomobil TOGG Hakkında Her Şey

Yerli Otomobil TOGG Hakkında Her Şey

Gündemimize bomba gibi düşen yerli otomobilimiz Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG) hakkında sizlere geniş bilgiler vermek için bu yazıyı yazmayı uygun bulduk. Her geçen gün daha fazla bilgi edindiğimiz yerli otomobil TOGG’u  hemen hemen her kesim merak eder oldu. Yerli otomobilimizin fiyatı belli mi? Ne zamana satışa çıkacak? Yerli otomobilin özellikleri neler? Kimlere hitap ediyor? Sizleri bu konularda bilgilendirmeye çalışacağız.

Yerli otomobil TOGG ne zamana satışa çıkacak?

TOGG Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu “2021 de fabrikası açılacak ve 2022 de ilk aracımız banttan çıkmış olacak. 15 yılda en az 22 milyar lira tutarında yatırım yapılacak. Sadece Türkiye’de üretilmeyecek. Markası, patenti, tasarımı bizim olacak. Lisans almayacağız. Lisans satacağız. Montaj yapmayacağız, montaj yaptıracağız” şeklinde konuştu.

Yerli otomobil TOGG’un fiyatı ne kadar?

Yerli otomobilin fiyatı sizlerin de tahmin edeceği gibi şu an için  konuşulmuyor. 2022  senesinin şartları neleri getirir, tahmin edilemediğinden, herhangi bir fiyat da belirtilmekten kaçınılıyor. Muadillerine baktığımızda fiyatının yüksek olmasını bekliyoruz. Yerli araca ÖTV indirimi gibi teşvikler geleceğini de tahmin etmiyoruz. Tahmin etmememizin sebebi, böyle bir ayrıcalık tanınırsa, yerli aracımızı dışarıya pazarlamak zorlaşacaktır. Çünkü dünyadaki düzen ve küresel ekonomi savaşları düşünüldüğünde ek gümrük kısıtlamalarıyla karşılaşabiliriz. Bundan ötürü buna yetkililer yaklaşmayacaklardır.

OKUMALISIN  Trafik Cezaları Arttırıldı. İşte Yeni Cezalar

Yerli otomobil TOGG’un ismi ne olacak?

Henüz bu konuda da bilgi yok. Hatta ismi belli olmasa bile TOGG çok beğenildi. Belki bu da kalabilir.

Yakıt tüketimi yani Elektrik tüketimi ne kadar olacak?

Bildiğiniz üzere elektrikli motorlar herhangi bir yakıt tüketmiyor. Bundan dolayı oldukça çevre dostu olacak bu aracımız elektrik şarjıyla enerjisini kullanacak. 2022 de üretilecek bir aracın şu an için elektrik tüketiminin nasıl olacağını kestirmek çok zor. Çünkü elektrik motorunun verimliliği bu noktada  bizi ilgilendiriyor. Yetkililer net bir şey demese de 60 liraya 500 km yol katedeceği söyleniyor.

Batarya garantisi ne kadar olacak?

8 yıl olacağı söyleniyor.

Bakım maliyeti ne kadar olacak?

Elektrikli araçlarda bildiğiniz üzere herhangi bir bakım durumu da olmuyor. Bundan ötürü aracın herhangi bir elektrik aksamı bozulmadığı sürece herhangi bir bakım ücreti harcamamıza gerek yok.

Yerli otomobilin özellikleri nelerdir?

 • 30 dakikanın altında hızlı şarj ile yüzde 80 doluluğa ulaşacak.
 • Doğuştan elektrikli modüler platform ile 300+ ve 500+ kilometre menzil opsiyonlarına sahip olacak otomobil, merkeze sürekli bağlı olacak ve güncellemeleri uzaktan 4G/5G bağlantısıyla alabilecek.
 • Gelişmiş batarya yönetim ve aktif termal yönetim sistemlerinin sağladığı uzun ömürlü batarya paketine sahip olan otomobil, 200 beygir güç ile 7,6 saniye, 400 beygir güç ile de 4,8 saniye altında 0-100 km/s hızlanabilecek.
 • Sürücü odaklı kokpit tasarımı
 • Üç kollu deri kaplı etli direksiyon simidi
 • Yüksek malzeme ve işçilik kalitesi
 • Kapı içlerine yerleştirilmiş geniş hoparlör ve gelişmiş müzik sistemi
 • Mavi LED iç aydınlatma ışıkları
 • 10 inç ve üstü ebatlı sınıfının en geniş dokunmatik bilgi ekranı
 • Geniş gösterge tablosu ve ikinci bilgi ekranı
 • Deri döşeme yüksek kaliteli koltuklar
 • Şık havalandırma ızgaraları
 • Küçük ve ergonomik tasarlanmış metal kumanda kolu
 • Yumuşak ve kalite hissini yükselten kokpit kaplamaları.
 • Yerli otomobilde Holografik Asistan teknolojisi de bulunuyor. Bu teknolojiyle yol detayları, tümsekler, köprüler sürücünün direkt olarak gözbebeğine ışınlar yoluyla iletilecek. Sürücü yola bakarken aynı zamanda bu uyarıları da görebilecek. Holografik Asistan teknolojisi dünyada ilk kez kullanılıyor.
OKUMALISIN  Benzinden Sonra Motorine de İndirim Geliyor - 22 Kasım 2018

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG) üreteceği yerli otomobil için Bursa’nın Gemlik ilçesinde, Haralar bölgesindeki Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait araziye fabrika kurulacak. 22 milyar liraya mal olacağı belirtilen yerli otomobil üretim tesisinde 4 bin 323 kişinin istihdam edilmesi bekleniyor.

 

 


Kontrol Et

Motorine İndirim Geliyor. 19.03.2020

Petrol fiyatlarının son bir haftadır değer kaybetmesiyle birlikte akaryakıt ürünlerinden benzin fiyatına peş peşe indirim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir