Son Dakika: Trafik cezaları artıyor. Yeni Cezalar Ne Kadar Oluyor?

Anasayfa / HABERLER / Son Dakika: Trafik cezaları artıyor. Yeni Cezalar Ne Kadar Oluyor?

Son Dakika: Trafik cezaları artıyor. Yeni Cezalar Ne Kadar Oluyor?

Trafik cezaları artıyor. AK Parti’nin trafik suçlarında cezaların artırılması için Karayolları Trafik Kanunu’nda değişiklik öngören yasa teklifi Meclis’e sunuldu. Teklifte abart egzozdan mevzuata aykırı modifiye edilmiş araçlara, hız sınırını aşmak ve kırmızı ışıkta geçmekten siren ve çakar lamba kullanımına ve emniyet şeridini kullanmaya kadar pek çok ihlalin cezaları artırılıyor.

Son Dakika:Trafik cezaları artıyor

AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel ve Antalya Milletvekili Atay Uslu tarafından hazırlanan trafik cezalarının artırılması, kolluk personelinin TSK’daki muadilleriyle eşit haklara sahip olması, uyuşturucu ile mücadelede ek önlemler alınması, güvenlik korucularının gençleştirilmesi gibi düzenlemelerin de bulunduğu Karayolları Trafik Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişikli Yapılmasına Dair hazırlanan kanun teklifi Meclis Başkanlığına sunuldu. AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, kanun teklifine ilişkin Meclis’te basın açıklaması yaptı.

Mevzuata Aykırı Siren, Çakar lamba Takmanın Cezası;

– Mevzuatta belirtilen ışıklı ve/veya sesli uyarı işareti veren cihazların (siren, çakar lamba) mevzuatta izin verilmeyen araçlara takılması ve kullanılması yasaklanıyor. Buna uymayan araçların sürücülerine ise 108 TL ile 1.002 TL idari para cezası verilecek. Sürücünün araç sahibi olmaması durumunda tescil plakasına da aynı miktar ceza uygulanacak. Son 1 yıl içinde bu ihlalden 3 kez işlem yapılmış olan araçlar 15 gün trafikten men edilecek.

Mevzuata Aykırı Modifiye Yapmanın Cezası;

– Araçlar üzerinde mevzuata uygun şekilde yapılan her türlü değişiklik işleten tarafından 30 gün içinde araç tescil belgesine işletilecek. Uymayana 108 TL ceza verilecek. Üzerinde değişiklik yapılmış araçlar ise bu durumun mevzuata uygun şekilde yapıldığı belgelenip, araç tescil belgesine işletilinceye kadar trafikten men edilecek.

Mevzuata Aykırı Abart egzoz

– Mevzuata uygun olarak yapıldığı belgelenemeyen teknik değişikliğin çevredekileri rahatsız edecek derecede gürültü çıkaracak özellikte olması durumunda 1.002 TL para cezası uygulanacak, araç mevzuata uygun hale getirilene dek trafikten men edilecek.

– Muayenesi yapılmamış araçla rafiğe çıkanlara 235 TL ceza uygulanacak. Bu araçlara muayene yaptırmaları için izin verilecek. İzin verilen sürenin sonunda muayene yapılmadan veya muayene sonucunda emniyetsiz raporu verilen araçla trafiğe çıkılması halinde 488 TL ceza verilecek.

Şerit ihlalleri

– İki şeritli veya daha fazla şeritli yollarda aksine bir işaret bulunmadıkça motosiklet, otomobil, kamyonet, panelvan, minibüs ve otobüs dışındaki araçları kullananlar, geçme ve dönme dışında en sağ şeridi kullanma kuralını ihlal ederlerse 488 TL cezaya çarptırılacak.

‘Makas atanlar’

– Emniyet şeridi ve banketleri kullananlar, trafiği aksatacak veya tehlikeye sokacak şekilde ardı ardına birden fazla şerit değiştirenler (makas atmak), ters yöne girenler 1.002 TL para cezasına çarptırılacak.

Dur ihtarına uymayan, kırmızı ışıkta geçenler

– Trafik zabıtası veya diğer yetkililerin dur işaretlerine, ışıklı  trafik işaretlerinden kırmızı renkli olanına ve sesli işaretlere uymayan sürücüler 235 TL, diğer trafik işaretlerine ve kurallara uymayan sürücüler 108 TL para cezasıyla cezalandırılacak.

Ehliyetleri geri alınacak

– Kırmızı ışık ihlalini 1 yıl içinde 3 kez yaptığı tespit edilen sürücünün ehliyeti 30 gün süreyle geri alınacak. Aynı yıl içinde kırmızı ışık kuralını ikinci kez 3 defa ihlal eden sürücülerin ehliyeti 45 gün, üçüncü kez 3 defa ihlal edenlerin ehliyeti ise 60 gün geri alınacak. Aynı yıl içinde bu madde kapsamında ehliyeti geri alınanlar geri alma süresi sonunda psiko-teknik değerlendirmeden ve psikiyatri uzmanının muayenesinden geçecek.

Hız sınırını aşanlar: Ehliyet iptal edilebilecek

– Hız sınırını yüzden 10’dan yüzde 30’a kadar aşan sürücülere 235 TL, yüzde 30’dan yüzde 50’ye kadar aşan sürücülere 488 TL, yüzde 50’den fazla aşan sürücülere ise 1.002 TL para cezası verilecek. Son 1 yıl içinde hız sınırını yüzde 30’dan fazla 5 kez aşan sürücülerin ehliyeti 1 yıl geri alınacak. Sürücülerin bu sürenin sonunda psiko-teknik değerlendirmeden ve psikiyatri uzmanının muayenesinden geçecek. Son 5 yıl içinde bu ihlalden dolayı ehliyeti iki kez geri alınmış olan sürücülerin, sürücü belgeleri iptal edilecek.

Trafikte cep telefonuyla konuşan sürücüler

EHLİYET SINAVINA HAZIRLANAN ADAYLARIN DİKKATİNE

Ehliyet Sınavları İçin Hazırlanmış En Kapsamlı ÜCRETSİZ Mobil Uygulama Burada
  • Çıkmış Sorular ve Cevapları
  • Ders Notları - Konulara Ait Testler
  • Denemeler
  • Trafik İşaretleri
  • Araç Gösterge İşaretleri
  • Ehliyet Sınıfları
  • Hız Limitleri
  • Plakalar
  • Ehliyet Haberleri - Son Dakika Haberleri
ÜCRETSİZ UYGULAMAYI İNDİRMEK İÇİN LOGOYA TIKLAYIN   

– Seyir halinde cep telefonu kullananlara 235 TL para cezası kesilecek.

İlk geçiş hakkı yayaların

– Sürücüler görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorunda. Uymayanlara 488 TL para cezası verilecek.

Ruhsattaki faaliyet dışında kullanmak

– Araçları motorlu araç tescil belgesinde gösterilen maksadın dışında kullananlar ile sürülmesine izin veren araç sahiplerine 1.002 TL ceza uygulanacak. Çalışma izni ve ruhsatı olmadan yolcu taşıyanlara 5 bin 10 TL, ruhsatta belirtilen faaliyet dışında aracı kullananlara 2.018 TL, ruhsatta belirtilen bölge ve güzergah dışında faaliyet gösterenlere 1.002 TL ceza verilecek. Bu ihlallerin gerçekleştirildiği araçlar da 60, 30 ve 15 gün süreyle trafikten me edilecek.

 


Kontrol Et

Motorlu Taşıtlar Sınavında Kopyaya Gözaltı

Muş’ta, İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri mikro kamera ile kopya düzeneği hazırlayarak Motorlu Taşıtlar E-Sınavı’na giren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir