İkinci El Otoda Belge Dolandırıcılığı | Ehliyet Sınav Soruları

Anasayfa / HABERLER / İkinci El Otoda Belge Dolandırıcılığı

İkinci El Otoda Belge Dolandırıcılığı

Galericilerin almak zorunda oldukları mesleki yeterlilik belgesi konusunda dolandırıcılık yapıldığına ilişkin çok sayıda şikayet gelince BOGO Başkanı Hakan Yanık, belgenin Mesleki Yeterlilik Kurumu ve Türk Akreditasyon Kurumu’ndan akredite olmuş kuruluşlardan alınabileceğine ilişkin uyarıda bulundu.

ÇOK SAYIDA ŞİKAYET GELİYOR

Yanık, mesleki yeterlilik belgesiyle ilgili dolandırıcılık olaylarının da ortaya çıkmaya başladığına işaret ederek, şöyle konuştu:

“Bu konuyla ilgili odamıza çok ciddi anlamda şikayetler geliyor ve bilgilenmek için bizi arayanlar var. Bu konu çok hassas bir konu. Her firmadan veya kuruluştan bu belgeyi alma şansınız yok. MYK’den ve TÜRKAK’tan akredite olmuş kuruluşlardan bu belge alınabilir. MYK’nin internet sitesinde akredite edilen kuruluşların listesi var. Oradan herkes görebilir. Şu anda 5 tane akredite edilmiş kuruluş var. Bunların dışında herhangi bir kuruluş veya kişi ‘Biz bu belgeyi vereceğiz. Size göndereceğiz. Parayı yatırın.’ derse kesinlikle inanmasınlar. Çünkü bu kuruluşlar çok ciddi bir araştırmadan, sıkı bir denetimden geçtikten sonra bu yetkiyi alabilmekteler. Bir eğitim kurumu, ‘Ben bu belgeyi vereceğim.’ diyemez. Diyenler varsa da bilin ki doğru değil.”

OKUMALISIN  Kışın Klima Nasıl Kullanılır?

DERNEK VE KURULUŞA ÜYE OLMA ŞARTI YOK

Bu belgeyi almak için hiçbir kuruluş veya derneğe üye olma mecburiyetinin de bulunmadığına dikkati çeken Yanık, “Bu konuyla ilgili odamıza ‘Böyle bir kuruluş var mıdır, yok mudur? Bu belgeyi verebilir mi, veremez mi?’ gibi sorular soruyorlar. Hatta Bursa’da da böyle bir kurum mevcut. Bunlarla ilgili tedbir alınması yönünde MYK’ye dilekçeler yazdık.” dedi.

Belge ücretinin ve yatırılacak yerlerin belli olduğunu dile getiren Yanık, “Şu anda dördüncü sınıf belgeler 550, beşinci sınıf belgeler ise 600 lira.

150 lira da mesleki yeterlilik belgesinin ücreti var. Eğitim almak isteyen arkadaşlarımız olursa onun ücreti müracaat ettiği kurumlar tarafından belli olur ama şu anda Türkiye’nin neresinde belge almak isterseniz standardı 700 veya 750 liradır.” diye konuştu.


Kontrol Et

2020 Değerli Kağıt Ücretleri – Ehliyet – Pasaport vb

Değerli kağıtlar için 2020 yılında uygulanacak satış bedelleri belirlendi. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın konuya ilişkin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir