Ehliyet Alacaklara Dikkat! Resmi Gazete de Yayınlandı | Ehliyet Sınav Soruları

Anasayfa / HABERLER / Ehliyet Alacaklara Dikkat! Resmi Gazete de Yayınlandı
Ehliyet Sınavına Nasıl Çalışılır

Ehliyet Alacaklara Dikkat! Resmi Gazete de Yayınlandı

Ehliyet almak isteyenleri ilgilendiren önemli bir değişiklik Resmi Gazete’de yayımlandı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe göre artık ehliyet sınavından başarılı olan adaylar için sürücü kursları, en geç 5 iş günü içerisinde adayın direksiyon dersi eğitim planlamasını yaparak merkezi sistem olan MTSK modülüne girmek zorunda. Ayrıca ehliyet sınavını kazanan adayların en geç 60 gün içerisinde direksiyon derslerini de tamamlamış olması gerekiyor.

EHLİYETİ İPTAL EDİLENLER

Karayolları Trafik Kanunu kapsamında kuralları ihlal ettiği için sürücü belgeleri iptal edilenlerin tekrar kursa kayıt olabilmeleri için ayrıca tabi tutulacakları psikoteknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanı muayenesi sonucunda sürücülüğe engel hali bulunmadığını gösterir belge istenecek.

Kursiyerlerin teorik ders planlaması kayıt esnasında, teorik eğitimler sonunda yapılacak sınavda başarılı olan kursiyerlerin direksiyon eğitimi dersi planlaması ise sınav sonuçlarının ilanından itibaren beş iş günü içerisinde Özel MTSK modülüne girilecek. Direksiyon eğitimi dersleri en geç 60 gün içerisinde tamamlanacak.

MOTOSİKLET EHLİYETİ İÇİN 4-6 SAAT KRİTERİ

Ayrıca yönetmelik değişikliğinde motosiklet ehliyeti almak isteyenler için de yeni düzenlemeler var. Buna göre “24 yaşını doldurmuş ve deneyim şartı aranmayan “A” sınıfı sürücü belgesi alacak adaylara, direksiyon eğitimi dersinin en az 4, en fazla 6 saatlik kısmı “A2” sertifika sınıfı direksiyon eğitim ve sınav aracında, geri kalan kısmı ise “A” sertifika sınıfı direksiyon eğitim ve sınav aracında yaptırılır.” ibaresi yönetmeliğe eklendi. Yani yeni yönetmelik değişikliğiyle artık motor gücü 15 kilovatı geçen ve 3 tekerlekli olan ya da motor gücü 35 kilovatı geçen ve sepetli ya da sepetsiz olan iki tekerlekli motosiklet ehliyeti almak isteyen, direksiyon eğitiminin 4-6 saatlik bölümünü motor gücü 32 kilovatı geçmeyen iki tekerlekli motor veya da 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli sepetli ya da sepetsiz motosiklet ile yapacak. Geri kalan direksiyon eğitimi ise A sınıfı motosiklet ile gerçekleştirilecek.

ON BİNİN ALTINDAKİ NÜFUSLÜ İLÇELERDE KURS AÇILMAYACAK

Düzenlemeye göre kurs sayısı belirlenirken merkez ilçe ve diğer ilçelerin Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan nüfus verileri dikkate alınacak.

Nüfusu; 10 bin-25 bin olan ilçelerde iki, sonraki her 25 bin nüfus için bir kurs açılmasına izin verilecek. Toplam nüfusu 10 binin altında olan ilçelerde ise kurs açılamayacak.

Mevcut kurslar faaliyetine devam edebilecek. Sadece yeni kurs açılmasına izin verilmeyecek.

 

 


Kontrol Et

Motorlu Taşıtlar Sınavında Kopyaya Gözaltı

Muş’ta, İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri mikro kamera ile kopya düzeneği hazırlayarak Motorlu Taşıtlar E-Sınavı’na giren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir