Benzin, Motorin, LPG'ye Zam - 24 Aralık | Ehliyet Sınav Soruları

Anasayfa / HABERLER / Benzin, Motorin, LPG’ye Zam – 24 Aralık

Benzin, Motorin, LPG’ye Zam – 24 Aralık

Brent petrol, dolar kuru ve uluslar arası piyasalarda ürün fiyatlarının artması benzin, motorin ve LPG’de aynı anda zam baskısı oluşturdu. Bugün itibarıyla motorinde 28(6 Kuruş Yansıyacak) – Eşel Sistem, benzinde 16(tamamı yansıyacak) ve LPG’de 7 kuruş(hiç yansımayacak)  düzeyinde zam gündeme geldi. Zammın, pazartesiyi salıya bağlayan gece pompaya yansıtılması bekleniyor. Motorinde, zam ihtiyacının bir bölümünün “eşel mobil” uygulaması gereğince ÖTV’den karşılanabileceği belirtiliyor.

Son günlerde sıra dışı sayılabilecek bir durum ortaya çıktı. Aynı dönemde petrol, uluslararası piyasalarda ürün (motorin ve benzin) ve dolar kuru artış trendine girdi.

Brent petrol, halen 66-67 dolar arasında işlem görüyor. Aralık ayı başında 60-61 dolar sınırında bulunuyordu.

Uluslar arası piyasalarda benzinin tonu 600 dolardan 611 dolara kadar çıktı. Motorin de arttı. Motorinin ton fiyatı 590 dolardan 621 dolara kadar yükseldi. Dolar kuru ise 5.94 TL ye kadar çıktı.

OKUMALISIN  Ehliyet Sınav Soruları – Günün Soruları – 19

Bu gelişme akaryakıt ve LPG’de zam baskısı oluşturdu. Bugün itibarıyla motorinde 28(6 Kuruş Yansıyacak) – Eşel Sistem, benzinde 16(tamamı yansıyacak) ve LPG’de 7 kuruş(hiç yansımayacak) düzeyinde zam gündeme geldi. Zammın, pazartesiyi salıya bağlayan gece(24 Aralık) pompaya yansıtılması bekleniyor.

Bugün gerek dolar kuru gerekse de ürün ve petrolde kapanış değerleri üzerinden son bir hesaplama yapılacak. Buna göre net zam tutarları ortaya çıkacak.

ÖTV’den Karşılanması Bekleniyor. Pompaya Tamamı Yansımayacak

Motorinde, zam ihtiyacının bir bölümünün “eşel mobil” uygulaması gereğince ÖTV’den karşılanabileceği belirtiliyor. Benzin ve LPG’de zam ihtiyacın tamamının pompa fiyatlarına yansıtılması bekleniyor.

 

OKUMALISIN  2020 Trafik Cezaları Belli Oldu. Yüzde 22,58 Oranında Zamlandı!

 


Kontrol Et

Motorine İndirim Geliyor. 19.03.2020

Petrol fiyatlarının son bir haftadır değer kaybetmesiyle birlikte akaryakıt ürünlerinden benzin fiyatına peş peşe indirim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir