Araçlarda Dizel Benzin Karşılaştırması Yapılması | Ehliyet Sınav Soruları

Anasayfa / HABERLER / Araçlarda Dizel Benzin Karşılaştırması Yapılması

Araçlarda Dizel Benzin Karşılaştırması Yapılması

Araçlarda Dizel Benzin Karşılaştırması Yapılması

Günümüzde yakıt fiyatları göz önünde bulundurulduğunda, son rakamlara göre dizel yakıt ile benzin neredeyse aynı fiyatlara ulaşmıştır. Bu nedenle araçlarda fiyat noktasında değil tasarruf ve performans noktasında dizel benzin karşılaştırması yapılabilir. Çünkü birçok kişi araç kullanımında yakıt tasarrufunu ön planda tutmaktadır. Aslına bakılırsa hem dizel aracın hem benzinli aracın birbirine göre bir üstünlüğü bulunmaz. Fakat tasarruf noktasında avantaj ve dezavantajlar görülebilir. Dizel araçlar konusunda daha tasarruflu olduğu birçok nokta belirtilirken temelde her ikisi yakıtta petrol ürünü olduğu için üretim tekniğinde ve fiyatlarında farklılık ortaya çıkar.

Dizel Benzin Karşılaştırması Ve Tasarruf Noktası

Araçlarda dizel benzin karşılaştırması yapılırken tasarruf noktasında merak edilen noktalar bulunmaktadır. Net olarak belirli bir noktanın belirtilmesi çok zor olsa da aracın ne kadar sık kullanıldığına ve hangi alanlarda kullanıldığına göre bu fark ortaya çıkabilir. Örneğin genel kapsamda dizel araçlar benzinli araçlara göre 1/4 oranında daha az yakıt harcama kapasitesine sahiptir. Fakat burada önemli bir ayrıntı olarak dizel araçların satış fiyatlarının benzinli araçların satış fiyatlarına göre daha yüksek olması bulunmaktadır. Bu nedenle aracı satın alırken vermiş olduğunuz yüksek fiyat bu yakıt tasarrufunu amorti edecek düzeyde olmalıdır.

Dizel Benzin Karşılaştırması Ve Avantajlar

Araçlarda yakıt tasarrufu gibi dizel benzin karşılaştırması yapılırken bazı avantajlar görülebilir. Dizel araçlar daha tasarruflu yakıt alır ve daha güçlü bir yapıya sahiptir. Dizel araçlarda taşıma kapasitesi yüksektir ve yüksek motorlu araçlar için üretilmişlerdir. Fakat dizel araçlarda daha yüksek fiyat ve motor gücü düşüklüğü görülebilir. Benzinli araçlarda ikinci el veya sıfır arabalar daha ucuz olurken, motor devir gücü fazladır, performansı daha iyidir ve daha az bakım gerekir. Fakat benzinli araçlarda litre fiyatı daha yüksek olmakla birlikte tork düşük olduğu için yük taşıma da olumsuz olabilir ve satışı daha zor olabilir. Bu nedenle bu karşılaştırmayı gerçekleştirirken performans, yakıt fiyatları, satış ihtimalleri ve araç fiyatları göz önünde bulundurulmalıdır. Çünkü tüm bu noktalar karlılığı veya zararı etkilemektedir.


Kontrol Et

Motorlu Taşıtlar Sınavında Kopyaya Gözaltı

Muş’ta, İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri mikro kamera ile kopya düzeneği hazırlayarak Motorlu Taşıtlar E-Sınavı’na giren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir