Araç sahipleri dikkat! Değer kaybı parası alabilirsiniz

Anasayfa / HABERLER / Araç sahipleri dikkat! Değer kaybı parası alabilirsiniz

Araç sahipleri dikkat! Değer kaybı parası alabilirsiniz

Araç sahipleri, Araç sahipleri dikkat! Değer kaybı parası alabilirsiniz yazımızda sizlere değer kaybı parasını nasıl alacağınız hakkında bilgiler vereceğim.

Araç sahipleri dikkat! Değer kaybı parası alabilirsiniz

Türkiye de onlarca maddi hasarlı kaza gerçekleşiyor. Bu kazalarda hasar gören araçların maliyetini eğer yaptırdıysak sigorta şirketleri karşılıyor. Suçlu kimse onun sigortası tarafından maddi hasarlı kaza karşılanıyor. Ayrıca kasko da bu tür maddi hasarlı araçların masrafını karşılayabiliyor.

Buraya kadar her şey normal. Sistem bazen yavaş olsa da güzel işliyor. Hatta son yapılan değişiklikler ile beraber artık trafik polisi de çağırmamız gerekmiyor. Karşılıklı anlaştığımız vakit her işlemi halledebiliyoruz. Hatta bazı sigorta şirketleri sundukları mobil uygulama sayesinde bu tür işlemleri oldukça hızlandırabiliyor.

Ancak, yaptığımız maddi hasarlı kaza sonrası kazaya karışan araçların değeri ister istemez düşüyor. Bu kazaya karışan araçların değer düşüşü eğer kusurlu olmadığımız maddi hasarlı kazalarda meydana geldiyse canımızı epey sıkabiliyor. TRAMER kaydına giren aracımızın değeri oldukça düşebiliyor. Araç sahipleri bu durum karşısında maddi ve manevi zarar görüyor. Aracınız olması gerekenden daha düşük bir değere satılıyor.

Burada hiçbir kusuru olmamasına rağmen aracı hasar gören ve değeri düşen araç sahipleri sigorta şirketlerine zararları için başvurabiliyor. Ödenmemesi durumunda ise 2 yıllık bir süre içinde dava açma hakkı bulunuyor.

Burada değer kaybı parası eğer hata karşıdaysa karşı tarafın sigortasından karşılanıyor.

Hatta bu konuda Yargıtay kararları da bulunuyor. Yargıtay değer kaybını zarar kalemleri arasında saydığı için hukuken de bu hakkınız bulunuyor.

Başvuru Yazılı Olmak Zorunda

Araç hasarının tespiti sırasında görev yapan Expertiz’in araç değer kaybını da raporlarına eklemesi gerekiyor. Expertiz raporunda belirtilen araç değer kaybı miktarı ile sigorta şirketine yazılı müracatta bulunmak gerekiyor. Eğer başvurduktan sonra sigorta şirketi araç değer kaybını hesabınıza yatırmazsa mahkeme yoluna gitmeniz gerekiyor. Eğer kusurlu tarafın sigortası yok ise bu sefer araç sahibi hakkında dava açmanız gerekiyor. Eğer ticari bir araç sahibi iseniz, araç değer kaybı yanında aracı kullanamadığınız zamanın da kaybı için dava açabilirsiniz.

Bazı kötü niyetli kişiler aracı olmak amacıyla size yardım etmek istediklerini söyleyip sizden komisyon almaya çalışabilirler. Fakat bunlara itibar etmeyiniz. Kendi hakkınızı kendiniz savunabilirsiniz.

Peki Hangi Evraklar Gerekiyor?

– Kaza tespit tutanağı

– Servis raporu ve servis faturası

– Sigorta poliçesi

– Olay Anındaki Hasara ait fotoğraflar


Kontrol Et

Motorlu Taşıtlar Sınavında Kopyaya Gözaltı

Muş’ta, İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri mikro kamera ile kopya düzeneği hazırlayarak Motorlu Taşıtlar E-Sınavı’na giren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir