Araç Muayenesi Nasıl Yapılır? Araç Muayenesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anasayfa / HABERLER / Araç Muayenesi Nasıl Yapılır? Araç Muayenesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Araç Muayenesi Nasıl Yapılır? Araç Muayenesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Araç sahipleri bu yazımda sizlere Araç Muayenesi Nasıl Yapılır? Araç Muayenesi Bilinmesi Gerekenler hakkında bilgiler vereceğim.

Araç Muayenesi Nasıl Yapılır?

Günümüzde trafikte binlerce araç seyir halinde bulunmaktadır. Bu araçların kendi güvenlikleri ile birlikte diğer araçların ve yayaların da güvenliğini sağlamak adına belli şartları sağlaması gerekmektedir. Araçlardaki güvenlik noktaları ve bulunması gereken şeylerin olup olmadığının kontrol edilmesi için muayene işlemlerinin yapılması gerekir. Belirli aralıklar ile araç muayenesi yaptırma zorunluluğu bu amaçla getirilmiş olan bir uygulamadır. Trafikte kullanılmak istenilen araçların güvenlik standartlarını sağlayıp sağlamadığını ve belli ekipmanların bulunup bulunmadığını öğrenmek için ülkemizde araç muayenesi uygulaması başlamıştır.

Araç Sahiplerinin Muayeneden Önce Yapması Gerekenler

Araç muayenesi ile ilgili işlemler ülkemizde TüvTürk olarak bilinen işletme tarafından yapılmaktadır. Bu işletme devlet tarafında yetkilendirilmiş bir işletmedir. Araçlarda belli güvelik sistemlerinin olup olmadığını ve istenen vasıfları taşıyıp taşımadığını kontrol etmek üzere faaliyet göstermektedir. Ticari amaçlı olarak kullanılan araçlar için her yıl, diğer araçlar için iki yılda bir muayene yaptırmak gerekir. Muayene işleminden önce araç sahiplerinin yapması gereken belli işlemler bulunmaktadır. Öncelikle muayene işlemleri randevu ile yapılmaktadır. İstenilen zamana randevu alınması gerekmektedir. Aracın vergi ya da trafik cezası gibi konularda borcu bulunmaması gerekir. Mevcut borçların ödenerek işleme gidilmesine dikkat edilmelidir. Trafik sigortası bulunmayan araçlar ile ilgili olarak işlem yapılmamaktadır. Bunun içinde aracın mutlaka zorunlu trafik sigortası yaptırılmalıdır. Araç ile ilgili zorunlu olan işlemler arasında egzoz muayenesi de bulunur. Muayene öncesi mutlaka buna ilişkin pul alınmalıdır. Araçta lpg bulunuyor ise ruhsata işlenmiş olması gereklidir. Ayrıca araç ile ilgili olarak yapılan değişiklikler ruhsata işlenmiş olmalıdır.

Araç Muayene İstasyonları ve Muayene Süreci

Araç muayenesi işlemleri belirli istasyonlarda yürütülmektedir. Bu istasyonlar neredeyse her ilçede bulunmaktadır. Yetkili olan istasyonlarda nakit ödeme ile muayene yaptırma ve belge alma imkanı bulunmaktadır. Araçların muayeneden sorunsuz şekilde geçebilmesi için bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Aracın aydınlatmalarının sorunsuz çalışması önemlidir. Silecekler ve yıkama sistemleri önem verilen unsurlar arasındadır. Emniyet kemerleri ve gerekli ekipmanlar kontrol edilmektedir. Yangın tüpü ve ilk yardım seti bunlar arasındadır. Araçta lpg sistemi bulunuyor ise bunun sorunsuz çalışması gerekmektedir. Bu hususlara ve bunlar gibi önemli olan hususlara dikkat ederek araç muayenesi yaptırılabilir.


Kontrol Et

Motorlu Taşıtlar Sınavında Kopyaya Gözaltı

Muş’ta, İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri mikro kamera ile kopya düzeneği hazırlayarak Motorlu Taşıtlar E-Sınavı’na giren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir